Klubbnyheter

Matchfunktionärer sökes till representationslagens matcher

Vill du bidra och känna gemenskap med andra? Vill du bli en del av en växande organisation och vara en del av vår förenings utveckling? Kom och bli en del av föreningen genom att arbeta som matchfunktionär.

För att en match ska fungera så bra som möjligt och våra gäster i ishallen ska få en bra upplevelse hos oss krävs det många olika roller. Vi som förening vill skapa en positiv och tilltalande miljö för möten och nöje under våra matcher. Med en utveckling av arena och med föreningens avancemang till HockeyEttan behöver vi därför fler funktionärer som arbetar på matcherna.

Vi söker därför människor som kan arbeta som:

  • Publikvärdar
  • Entrévärdar
  • Vip-värdar
  • Pressvärdar
  • DJ
  • Kameramän
  • Bildproducent
  • Med flera..

Arbetet sker ideellt. Det du som funktionär erbjuds är att ta del av matchupplevelsen, fika vid matchgenomgång och ta del av en stor gemenskap och bidra i föreningens hela tillväxt. Att arbeta som matchfunktionär kan vara ett första steg i en yrkesmässig karriär för dig som vill jobba inom eventbranschen. Som funktionär är du en viktig del i föreningens hela tillväxt, från de minsta i hockeyskolan, till representationslagets sportsliga resultat. Ditt jobb är viktigt!

Är du intresserad av att bli en del av vår gemenskap? Skicka en intresseanmälan till info@borashockey.se

Vi ser fram emot en ny och spännande säsong tillsammans!