|
Så känns det faktiskt efter en match som den här. Tänker nämligen skriva det igen, och det står jag för, att det här var en match med stundtals bländande spel från BHCs sida. Det revs, det slets, det kämpades, det spelades fantastiskt powerplay... De 689 som tagit sig till ishallen i kväll bjöds helt enkelt på en både spännande och riktigt kul hockeymatch. Den enda lilla detalj som saknades var mål, och det är ju ändå bara just den detaljen som räknas i slutändan.
Efter ordinarie tid stod det 1-1. Båda målen gjordes i första perioden, BHCs av Tim Bränholm. För att göra en lång historia kort, gick kvällens tillställning ända till straffar, där inte ens två baljor av Henrik Eriksson hjälpte. Ziga Pavlin satte nämligen också han två, och eftersom David Åslin inlett straffläggningen med att göra mål, så vann Troja med 2-1.
Alltså slutade det 1-2 (1-1, 0-0, 0-0, 0-0, 0-1). Skotten 43-37 till BHC (12-9, 10-11, 16-12, 5-4, 0-1). Bäste boråsare: #1 Magnus Åkerlund.
Nu gäller det att ta med sig det här spelet till Malmö på lördag och Örebro på onsdag. Nästa hemmamatch är mot Mora på söndag 22/1.
Lotteriresultat mot Troja:
Programbladen
|
Pris
|
Program nummer
|
|
Första - presentkort gällande mat och dryck på Brasseriet, värde 500 kronor
|
44
|
|
Andra - presentkort gällande på Knalleland, värde 300 kronor
|
92
|
|
Tredje - presentkort gällande på Knalleland, värde 150 kronor
|
173
|
50/50
|
Serie
|
Nummer
|
Vinstsumma
|
|
Y
|
60
|
2.000 :-
|
|